• +48 32 280 15 72, +48 604 486 809
  • kontakt@wynajemtelebimow.com.pl

Ekrany LED – z czym to się je?

Ekrany LED – z czym to się je?

Wydarzenia transmitowane bezpośrednio, reklamy w największym formacie oraz inne wydarzenia, których lista jest długa – tutaj z powodzeniem wykorzystywane są ekrany LED. Technologia LED pozwala nam za pomocą ekranów dostrzec wiele szczegółów podczas koncertów, meczów. Wyświetlanie reklam również opiera się na jej zastosowaniu. Obecny świat wyglądałby zupełnie inaczej, gdyby nie tak dynamiczne postępy, rozwój nowoczesnych technologii.

Rodzaje ekranów LED-owych

Żeby było jeszcze ciekawiej, zagłębiając się w tajniki ekranów LED-owych, zapoznajmy się z ich dwoma głównymi rodzajami i ekranami: dyskretnymi oraz ekranami z wyświetlaczami SMD.

Ekrany LED-owe dzielone są na dwa podstawowe rodzaje ekranów: dyskretne oraz ekrany z wyświetlaczami SMD. Warto dowiedzieć się o nich więcej, by poznać tajemnicę ich sukcesu.

Ekrany dyskretne, nazywane również przewlekanymi nie należą do najczęściej stosowanych rozwiązań. Przy ich produkcji wykorzystuje się technikę przewlekaną – nóżki diod lutowane są dopiero za nią, ponieważ przechodzą przez płytkę – daje to możliwości podłączenie do sześciu płytek, które wydatnie podkreślają jasność oraz kontrast. Ten typ ekranów najlepiej sprawdza się poza obiektem, ponieważ ich szczelna budowa skutecznie chroni budowę przed negatywnymi skutkami działania niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Ekrany LED posiadające wyświetlacze SMD (surface mount devices), różnią się od ekranów przewlekanych przede wszystkim sposobem montownia diod. W przypadku tych ekranów, nóżki diod nie przenikają na drugą stronę płytki – dzięki temu można je lutować powierzchniowo. Miejscem ich przeznaczenia jest wnętrze budynków. Spowodowane jest to innymi właściwościami. Charakteryzuje je mniejsza jasność w stosunku ekranów dyskretnych. Nie przeszkadza im to mimo to emitować dwa razy silniejsze światło, jeżeli porównamy je z ekranami LCD.

Technologia ekranów LED-owych

Poznanie technologii LED pozwoli nam zrozumieć, dlaczego ekrany LED-owe perfekcyjnie przekazują nam „żywe” konkretne ruchowe obrazy, dlaczego kojarzą się z odpowiednią jasnością, kolorystyką, posiadają wyważony kontrast. Tajemnica sukcesu tkwi w zastosowaniu diody elektroluminescencyjnej – nazywanej też diodą świecącą. Fundamentem do tworzenia barw jest podstawa kolorystyczna RGB (RED, GREEN, BLUE) – wykorzystująca kolory czerwony, zielony oraz niebieski. Ich umiejętne połączenie pozwala na uzyskanie białej barwy oraz tysięcy innych kolorów. Właśnie dlatego obrazy są żywe, nie sprawiają wrażenia monotonnych.

Na obraz kreowany przez ludzkie oko ogromny wpływ ma kolorystyka. Warta podkreślenia jest także rola rozdzielczości. Termin Piel Pitch określa sposób rozstawienia występujący pomiędzy pikselami. Dla ekranów dyskretnych jest to tożsame z odległościami diod w tym samym kolorze. Aby na wielkim ekranie otrzymać rozdzielczość na wysokim poziomie niedopuszczalne jest zamieszczenie jedynie kilku pikseli – treść znajdująca się wtedy na ekranie okaże się nieczytelna. Nietrafionym pomysłem jest również umieszczanie pikseli w zbyt dużych ilościach. Należy mieć zawsze w pamięci fakt, że ekrany tego rodzaju są oglądane z większej odległości. Z bliska nie mamy problemów z dostrzeżeniem każdego piksela. Z odległości 20 metrów jest to już niemal niemożliwe. Piksele ulegają wtedy estetycznemu zatarciu. Światowi liderzy w produkcji ekranów LED posiadają odpowiednie technologie, dzięki którym ich ekrany spełniają wszystkie wymagania. W czasie procesu produkcji biorą oni pod uwagę format wyświetlacza oraz planowaną odległość, z której emitowany będzie przekaz.

admin
admin